Świecąca się skóra. Widocznie powiększone, zatkane pory, wypryski i podrażnienia. Jeżeli na stałe wpisują się w twoją codzienność, najpewniej jesteś posiadaczką cery tłustej. Jak z nią postępować, by cieszyć się promiennym wyglądem? Podpowiem – metodycznie

Zdiagnozowanie tego, jakie są potrzeby tłustej skóry, to połowa sukcesu. Możesz działać na oślep, podążając za wciąż nowymi reklamami zachwalającymi konkretny kosmetyk, albo podejść odpowiedzialnie. Zalecam tę drugą metodę. Dlaczego? Bo twoja skóra to nie poligon doświadczalny.

Właściwe oczyszczanie

Tłusta skóra, w odróżnieniu od pielęgnacji cery suchej, wymaga dokładnego oczyszczenia. Wynika to z jej właściwości. Jest z reguły grubsza, a co za tym idzie, potrzebuje czegoś więcej niż łagodny płyn myjący. Jest to ważne również z punktu widzenia zanieczyszczenia cery. Tworzą je zaskórniki, to te małe czarne punkciki na skórze twarzy, oraz prosaki, te białe kuleczki, znajdujące się tuż pod powierzchnią skóry. Ich powstawanie wynika z faktu, nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia wygodnie lokują się w rozszerzonych porach skóry. 

potrzeby tlustej skory
fot. pexels.com

To, że skóra tłusta jest grubsza, nie znaczy jednak, że mamy stosować bardzo inwazyjne środki myjące. Bez obaw możesz sięgać po peeling mechaniczny. Ten gruboziarnisty to samo dobro dla skóry tłustej, lecz uważaj na częstotliwość jego stosowania. Dwa razy w tygodniu zupełnie wystarczy. Świetnym pomysłem będzie również maseczka oczyszczająca z glinki białej. W zupełnie nieinwazyjny sposób rozprawi się ze wszystkimi zanieczyszczeniami zalegającymi w porach skóry. 

Kiedy mówimy o oczyszczaniu, pierwsze, co nam przychodzi do głowy to dobry żel albo pianka do mycia. I to jest dobry trop, sięgaj jednak po te kosmetyki, które są dedykowane skórze tłustej. Ich dobroczynne składniki wykonają dobrą robotę na skórze, a regularne stosowanie zapewni komfort i ulgę. Możesz używać również w tym celu specjalnych gąbeczek do mycia twarzy lub też szczoteczek sonicznych. Wrażenie dogłębnego oczyszczenia masz gwarantowane już po pierwszym użyciu. 

Zobacz: Żel oczyszczający do cery tłustej i problematycznej SVR Sebiaclear Gel Moussant, Erborian Accessories Konjac Sponge, Revolution Skincare Peeling Solution. 

Intensywne matowienie

Tłusta skóra produkuje nadmiar sebum. Co za tym idzie, logicznym się wydaje, że trzeba go zniwelować przez wysuszenie. Absolutnie nie rób jednak tego modnymi przed laty preparatami z alkoholem na czele składu. Alkohol nadmiernie wysusza skórę i pobudza gruszowy łojowe do jeszcze intensywniejszej pracy. I koło się zamyka. Ponadto składnik ten niszczy naturalną mikroflorę bakteryjną skóry, czyli ona sama nie ma się czym bronić przed czynnikami zewnętrznymi. Aby zmatowić, sięgaj po łagodnie działające płyny micelarne lub toniki. Często funkcję matującą mają również kremy dedykowane temu rodzajowi skóry. Efekt zmatowienia osiągniesz również dzięki dobrze dobranym kosmetykom kolorowym do cery tłustej. Miej również zawsze pod ręką bibułki matujące. 

Zobacz: Bibułki matujące Sensai Make-up Tools, La Roche-Posay Effaclar tonik do cery tłustej i problematycznej, Clarins Mineral Loose Powder.

potrzeby tlustej skory
fot. pexels.com

Odpowiednie nawilżenie

Skóra tłusta, pozbawiona nawilżenia, zrobi wszystko, by wytworzyć warstwę ochronną. Skutkować będzie to tylko tym, że zacznie wydzielać więcej sebum. A nie o to nam przecież chodzi. Dlatego też, mimo wątpliwej jakości porad krążących w internecie, nie rezygnować z dobrego kremu nawilżającego do cery tłustej. Mają one lekką konsystencję i z reguły świetnie się wchłaniają. Mają również działanie antybakteryjne i normalizują wydzielanie sebum. Wybierając krem, przyjrzyj się składnikom – unikaj wysokiej zawartości silikonu, który blokuje pory skóry. 

Zobacz: Krem na dzień Vichy Normaderm Anti-Age, Krem do twarzy Pharmaceris T-Zone Oily Skin Octopirox, Bioderma Sébium Global. 

Na koniec jeszcze jedna ważna rada ocierająca się o potrzeby tłustej skóry. Pod żadnym pozorem nie wyciskaj zaskórników i wyprysków. Z doświadczenia wiem, że to trudne, bo nikt nie chce chodzić z pryszczami na twarzy. Jednak ręczne ich usuwanie sprawia, że stan zapalny się pogłębia. Do tego dokładamy sobie również potencjalne blizny na twarzy będące pozostałościami pryszczy.

8 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here