Skóra mieszana bywa problematyczna. Z jednej strony tłusta, z drugiej przesuszona. Dobranie właściwej pielęgnacji to zadanie kluczowe. Regularne stosowanie kosmetyków i właściwa dieta to kolejne ważne sprawy. Czasem jednak, mimo szczerych chęci, skóra nadal „wariuje”. Być może problem tkwi w szczegółach pielęgnacji?
Błędy w pielęgnacji przydarzają się każdej z nas. Czasem coś przeczytamy, lecz nie do końca zrozumiemy działanie. Bywa, że sam producent wprowadza nas w błąd. O tym, jakich kosmetyków nie używać przy cerze mieszanej powiedziano już wiele. Tu dowiesz się samych suchych faktów, które wynikają z czystej logiki użytkowania kosmetyków.
Mix na twarzy
Czasem właśnie tak żartobliwie określa się właśnie skórę mieszaną. Charakteryzuje się dwoma głównymi aspektami. Pierwszy z nich, to nadmierne wydzielanie sebum w strefie „T”, czyli od czoła, przez nos aż do brody. Skóra w tym miejscu jest zazwyczaj tłusta. Drugi to podrażnione, wysuszone miejsca na policzkach i skroniach. W tych miejscach objawia się skóra sucha, która potrzebuje zupełnie innej pielęgnacji niż wspomniana wcześniej pierwsza.
Z reguły bowiem potrzeby tłustej skóry są zupełnie inne niż pielęgnacja suchej cery. Jak więc to wszystko pogodzić? Cera mieszana powstaje zazwyczaj w momencie zaburzenia gospodarki wodno-lipidowej w skórze. Jest to również pokłosie walki z cerą tłustą w okresie dojrzewania. Biorąc pod uwagę te dwa aspekty, kosmetolodzy już dawno wymyślili kosmetyki dedykowane specjalnie cerze mieszanej. Z jednej strony normalizują, z drugiej strony intensywnie nawilżają, odżywiają i regenerują. Czy zatem jedynym bezpiecznym rozwiązaniem są kosmetyki dedykowane?
Jakich kosmetyków nie używać przy cerze mieszanej?
Na zdrowy rozsądek tak właśnie powinno być. Kosmetyki stworzone specjalnie dla skóry mieszanej powinny odpowiadać na potrzeby skóry. Nie każdy z nas jest kosmetologiem i zna się na poszczególnych składnikach zawartych w kremie czy żelu do mycia twarzy. Żyjąc w ciągłym biegu, nie mamy też czasu na wnikliwe analizy i zdobywanie nowej wiedzy. Na szczęście rynek kosmetyczny ma w tej dziedzinie dużo do zaoferowania, z bardzo zróżnicowanym składem. Wegańskie, w 100% naturalne, te z chemicznym łagodnym składem i te z nieco mocniejszym działaniem.
Czasem jednak nawet najbardziej sumienne stosowanie preparatów nie działa. Skóra się buntuje i zamiast obiecywanego zmatowienia skóry, mamy wzmocnione wydzielanie sebum i zaczerwienioną skórę z popękanymi naczynkami na policzkach. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzi może być wiele:
Niewłaściwa higiena
Aby uniknąć niechcianych stanów zapalnych skóry, przypomnij sobie, co ile dni zmieniasz ręcznik do wycierania twarzy. Najbardziej optymalnym, zalecanym przez dermatologów rozwiązaniem jest użycie jednorazowych ręczników. Jeżeli to nie wchodzi w grę, zmieniaj je co dwa, trzy dni. I upewnij się, że tylko ty z nich korzystasz.
Podobnie sprawa się ma z akcesoriami do makijażu. Pędzle i gąbeczki do malowania powinny być przechowywane w miejscu, gdzie nie dostanie się do nich kurz. Czyść je również przynajmniej raz w tygodniu łagodnym mydłem.
Traktowanie pielęgnacji jak zło konieczne
Jeżeli krem czy tonik stosujesz tylko wtedy, kiedy ci się o tym przypomni, nie licz na długofalowe, spektakularne efekty. Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanować sobie pielęgnację na cały tydzień. Wpisz tam dni, kiedy masz nałożyć maseczkę czy zrobić peeling. Pamiętaj jednak, aby tego ostatniego nie robić za często.
Zbyt mocno działające kosmetyki
Jeżeli stosujesz kosmetyki tylko do cery tłustej, ta sucha cześć zostanie wystawiona na jeszcze większe podrażnienia. Podobie, jeżeli skupisz się tylko na cerze suchej, tłusta nie będzie odpowiednio zadbana. Pamiętaj o właściwym balansie między tymi strefami.
Sprawdź skład toniku. Gdy ma w składzie alkohol, odstaw go natychmiast. Mimo, że ten składnik był uważany za remedium na tłustą skórę, robi jej więcej złego niż dobrego. Wysusza i niszczy warstwę ochronną skóry.
Woda i zwykłe mydło. Niby korzystamy z nich każdego dnia, jednak w przypadku cery suchej, jest to niezbyt dobre połączenie. Mydło, ze względu na swoje pH jest dla niej zabójcze. Unikaj więc tego zestawienia w codziennej pielęgnacji.
Zdrowy styl życia
To w jakiej kondycji jest nasza skóra, jest wypadkową wielu innych kwestii. Dlatego też, prócz faktu jakich kosmetyków nie używać przy cerze mieszanej, zwróć baczniejszą uwagę na to, co ląduje na twoim talerzu. Unikaj nadmiaru alkoholu, odstaw papierosy, nawet te elektroniczne. Do tego zrezygnuj z nadmiaru cukru i fast foodów. Zamiast tego postaw na dobre nawadnianie, zdrową, pełnowartościową dietę i codzienną aktywność fizyczną. Jestem pewna, że tej zmiany nie pożałujesz, a skóra i cały organizm ci za to podziękuje.
[…] ich używania. Jeżeli będziesz stosować kosmetyki regularnie, efekty przyjdą bardzo szybko. Jakich kosmetyków nie używać przy cerze mieszanej? Z pewnością tych z alkoholem. Kieruj się dobroczynnymi składnikami aktywnymi, a wszystko […]