Świecące się policzki, czubek nosa i nadmiar sebum. Widoczne, rozszerzone pory, codzienna walka z wypryskami. Jeżeli to twoja codzienność, zapewne masz cerę tłustą. Jak ją ujarzmić i sprawić, że będzie wyglądała perfekcyjnie?

Odpowiadając sobie na pytanie: jak pielęgnować tłustą cerę, musisz podejść do sprawy holistycznie. Bo to jak wygląda twoja skóra to wypadkowa wielu kwestii, wśród których możemy wymienić przede wszystkim odżywianie, styl życia, wiek w jakim jesteś i sposób pielęgnacji. Skupiając się jedynie na kosmetykach, zaradzisz problemowi doraźnie. A tu chodzi o takie sposoby, które zadziałają na dłużej.

Problematyczna tłusta cera

Stoi w opozycji do problemów cery suchej. O ile pielęgnacja cery suchej polega raczej na ochronie i wytworzeniu warstwy ochronnej, o tyle w przypadku cery tłustej chodzi raczej o jej usunięcie. Zupełnie inaczej będzie również pielęgnacja. Skóra tłusta jest grubsza, o kolorze ziemisto szarożółtym. Widoczne są zaskórniki. W dotyku jest miękka, ale jakby lepka. Wszystko to za sprawą pokrywającego go sebum. 

Jak pielegnowac tłusta cere
fot. unsplash.com

Tłusta cera nie oznacza, że jest taka do końca zła. Genialnie sprawdza się w przypadku mrozu i wiatru. Jest odporna na te warunki atmosferyczne i nie straszne jej minusowe temperatury. Do tego spokojnie możesz ją myć wodą z mydłem – żadne podrażnienie związane z innym pH raczej nie grozi. Jeżeli masz tłustą cerę, to z pewnością zauważyłaś brak zmarszczek. Co więcej, w okresie starzenia, nie będzie ci groziła sucha skóra. Nie znaczy to jednak, że nie ma z nią kłopotów. 

Zadbaj o właściwą dietę i styl życia

Być może odbierzesz to jako przestarzały frazes, ale on się sprawdza. Zdrowa dieta i codzienna porcja ruchu to zbawienny przepis dla skóry. Właściwie każdego rodzaju. Mając cerę tłustą, zredukuj do minimum czerwone mięso, pełnotłusty nabiał, olej, smażone potrawy oraz nadmiar cukru. Ten ostatni możesz zastąpić zdrowymi zamiennikami takimi jak stewia czy ksylitol. Pamiętaj również o nawadnianiu się. 

Nie mam też dobrej wiadomości dla wielbicieli kofeiny i czekolady. A także alkoholu, serów, owoców morza, cytrusów. I zanim zapytasz zdenerwowana, czyli co, mam nic nie jeść?! Jedz, ale z rozwagą. Tłusta skóra potrzebuje siły w postaci składników odżywczych, by oczyścić się z toksyn. Dlatego tak ważne są witamina A, gdyż jest silnym przeciwutleniaczem. Witamina B poprawia krążenie i reguluje poziom stresu. C łagodzi stany zapalne a witamina E przyspiesza gojenie ran. Zażywanie samych suplementów diety nie wystarczy. Potrzebna jest zdrowe jedzenie na talerzu. 

Kosmetyczne abc 

Cały problem z cerą tłustą jest taki, aby uregulować produkcją sebum i ograniczyć powstawanie ewentualnych stanów zapalnych i wyprysków. Mimo powszechnej opinii, nie zrobi się tego przez nadmierne wysuszanie i ręczne usuwanie wągrów i wyprysków. Do cery tłustej musisz podejść bardzo łagodnie. W przeciwnym razie, na nic zdadzą się wszystkie pielęgnacyjne kroki. 

Jak pielęgnować tłustą cerę?

Delikatnie. Zacznijmy od:

Oczyszczanie

jest jednym z kluczowych elementów. Jednak zapomnij o silnie działających piankach czy płynach myjących. Owszem, usuną sebum. I to nawet mocniej niż zakładałaś. Pozostawiają uczucie czystej i matowej skóry, jednak to efekt krótkotrwały. Skóra wyjałowiona, będzie produkować jeszcze więcej sebum. I koło się zamyka. 

Rada: do mycia używaj delikatnych środków myjących. Zwróć uwagę na ich działanie w związku z regulowaniem wydzielania sebum a nie jego całkowitym usuwaniem. Skórę staraj się myć max dwa razy dziennie. Nie więcej. Podczas dnia do usunięcia sebum używaj bibułek matujących. 

Maseczki

Dedykowane cerze tłustej są jak najbardziej OK. Przy tych z glinki, pamiętaj, aby nie dopuścić do wyschnięcia i utworzenia z maski pękającej skorupy. Podrażnienie skóry murowane. Aby temu zapobiec, pryskaj twarz hydrolatem lub tonikiem na bazie wody. 

Rada: korzystając z gotowych maseczek, masz pewność, że sobie nie zaszkodzisz. Jeżeli nie jesteś pewna swoich kroków w kosmetycznym świecie, to będzie najlepszy wybór!

Jak pielegnować tłusta cere
fot. unsplash.com

Serum i krem

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jak pielęgnować tłustą cerę, nie możesz pominąć tych dwóch kosmetyków. Przy wyborze serum kieruj się jego składem. Zasada „im krótszy skład tym lepsze działanie” sprawdza się tu w 100%. Ważne jest również, by współgrał z kremem, który nałożysz później. 

Rada: wybierając serum i krem do cery tłustej, staraj się dobrać te z jednej linii kosmetycznej. Zazwyczaj takie produkty swoim działaniem zwyczajnie się dopełniają. I dają nadzieję na skoncentrowane działanie. 

I na koniec jeszcze, absolutnie wstrzymaj się przed wyciskaniem niedoskonałości. Takie działanie przyczynia się nie tylko do zaostrzania stanów zapalnych i zakażeń bakteryjnych, ale również do blizn. A te zwykle nie tak łatwo usunąć. 

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here