Najczęściej ten typ skóry mają kobiety po dwudziestym roku życia, które wcześniej zmagały się z cerą tłustą. Jednak od tej reguły zdarzają się wyjątki. Jak ją rozpoznać i odpowiednio pielęgnować?

Cera mieszana, jak ją rozpoznać? Generalnie wyróżnia się cztery podstawowe typy skóry- sucha, tłusta, normalna i mieszana. O ile łatwo jest sprecyzować potrzeby tłustej skóry, albo też to czego potrzebuje sucha skóra, o tyle z mieszaną jest mały problem. Ona potrzebuje prawdziwego mixu pielęgnacyjnego, uzależnionego od tego, jaką część twarzy się zajmujemy.

Poznaj siebie

Po wieczornym demakijażu usiądź przed lustrem i przyglądnij się swojej twarzy. Zrób to bardzo wnikliwie, dodając do tego obserwacje z całego dnia. Czy są miejsca, gdzie podkład szybciej „schodzi”? Jak czujesz swoją skórę na twarzy, być może jest bardziej wrażliwa w pewnych miejscach i zaczerwieniona? Borykasz się ze stanami zapalnymi, takimi jak wypryski? A może wręcz przeciwnie, skóra jest gładka, nawilżona i jędrna?

Zmagasz się z nadmiernym wydzielaniem sebum w tak zwanej strefie „T”, czyli czoło, nos i broda? Skóra policzków i skroni jest skłonna do przesuszeń i podrażnień? Masz widocznie powiększone pory skóry w okolicy czoła, nosa i brody? Jeżeli na wszystkie trzy pytania odpowiedziałaś twierdząco, masz prawie 100% pewności, że jesteś posiadaczką cery mieszanej.

Cera mieszana jak ja rozpoznac
fot. unsplash.com

Cera mieszana jak ją rozpoznać? Cechami charakterystycznymi cery mieszanej są trzy ważne aspekty:

  • Strefa T jest przetłuszczona
  • W innych strefach skóra jest przesuszona
  • W okolicy czoła, nosa i brody, występuje tzw skóra truskawki, czyli rozszerzone pory. 

Dlaczego cera mieszana?

Najczęściej mają ją młode kobiety, które w okresie nastoletnim zmagały się z tłustą cerą. Wraz z upływem lat, zmieniają się potrzeby naszej skóry. I część twarzy pozostaje w strefie tłustej, a część już w strefie suchej. Cera mieszana powstaje również na skutek niewłaściwej pielęgnacji cery. Jeżeli bagatelizujemy pewne jej potrzeby, skóra musi w jakiś sposób na to zareagować. Kiedy dochodzi do zakłócenia równowagi wodno-lipidowej, dochodzi do utraty balansu na twarzy. W konsekwencji mamy niezły mix, z którym za bardzo nie wiadomo co zrobić. Odpowiedź jest jedna. Pielęgnować, ale w odpowiedni sposób. 

Jak dbać o cerę mieszaną?

Są na nią dwie złote zasady – normalizuj i nawilżaj. Normalizuj te strefy na twarzy, które wytwarzają najwięcej sebum. Najczęściej będzie to wspomniana wcześniej strefa „T”. Nawilżaj jednocześnie strefy suche, które są pozbawione naturalnej ochrony. Pamiętaj jednak, że skóra tłusta również wymaga intensywnego nawilżania. 

W kosmetykach które będziesz wybierać do pielęgnacji, unikaj silikonów, których pozostałości zalegają później w rozszerzonych porach. Drugim składnikiem, który powinien znaleźć się na czarnej liście, jest alkohol. Jeszcze kilkanaście lat temu był on naczelnym remedium na przetłuszczająca się skórę. Obecnie już wiadomo, że robi więcej złego niż dobrego. Nadmierne wysuszanie i pozbawianie skóry jej dobroczynnych funkcji chroniących, a także stymulowanie do wytwarzania nadmiernej ilości sebum to tylko kilka z jego ujemnych działań. Postaw więc krzyżyk na kosmetykach z alkoholem na początku składu. 

Cera mieszana jak ja rozpoznac
fot. unsplash.com

Zadbaj o właściwą dietę

Co ma jedzenie, które spożywamy każdego dnia do stanu naszego organizmu? Wszystko. Powiedzenie, że jesteś tym, co jesz, nie powstało bez przyczyny. Dobroczynne składniki odżywcze i właściwa ilość wody, to absolutna podstawa. Jeżeli karmisz się wysoko przetworzoną żywnością oraz gotowymi produktami pełnymi konserwantów, nie dziw się, że równowaga skóry jest zaburzona. Dążąc do zdrowego balansu na talerzu, dbasz również o równowagę swojej skóry. 

Cera mieszana to niezłe wyzwanie dla codziennej pielęgnacji. Nie oznacza to jednak, że nie można jej okiełznać. Teraz, kiedy już znasz odpowiedź na pytanie cera mieszana jak ją rozpoznać, wiesz w którą stronę kosmetycznie podążać. Przemyślane i regularne używanie kosmetyków pielęgnacyjnych sprawi, że będziesz cieszyć się jej pięknym wyglądem i chwalić całemu światu. Bez odrobiny Photoshopa. 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here