Kobieta w czerwonej sukience zawsze przyciągnie wzrok wszystkich. Otacza ją aura, której nie sposób się oprzeć. Z kolei wchodząc do pokoju całego w odcieniach brązu, czujemy się niepewnie. Dlaczego tak się dzieje?

Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie? Zazwyczaj działają na poziomie podprogowym. Ot, intuicyjnie czujesz się dobrze z tą barwą, albo nie do końca. Psycholodzy zdefiniowali nawet specjalną dziedzinę, zwaną chromoterapią, która ma leczyć kolorami. Jak?

Czerwony – znaczy energia

Leczenie kolorami brzmi bardzo poważnie. Jednak nie ma w tym nic ze zorganizowanych terapii jakie znamy. Jedne kolory wpływają na ciebie dobrze, inne trochę gorzej. Ma to związek z naszymi indywidualnymi preferencjami, wspomnieniami a także ogólnym odbiorem. Nie ma kolorów złych i dobrych. Każdy z nich niesie ze sobą pewien przekaz, a my powinnyśmy dostosować go do siebie. To tak jak z perfumami – jednego dnia będziemy miały ochotę na świeże zapachy kobiece, a innego, na nieco cięższe perfumy idealne na randkę. I tak jak kwestia perfumy a wiek powoduje, że nasze gusta się zmieniają, tak samo sprawa wygląda z kolorami. Sympatia do nich również zmienia się z wiekiem.

Jak kolory wpływaja na nasze samopoczucie
fot. unsplash.com

Poszczególne kolory mają swoje znaczenia, swego rodzaju przekaz, który ma za zadanie uleczyć, ukoić, albo też pobudzić do działania. Nie na darmo każdy mężczyzna powie, że czerwony samochód jest szybszy od innych.  

Czerwony

To kolor bardzo energetyczny. Wspomaga krążenie krwi, dodaje energii i pcha do przodu. Niesie ze sobą dużą dawkę dobrych emocji. Nie na darmo serca, które dołączamy do bukietów np na sprawdzone prezenty na Dzień Kobiet, są właśnie tej barwy. Jeżeli chcemy coś zaakcentować, dając uniwersalny prezent na każdą okazję, dodatek w kolorze czerwonym będzie idealny. 

Jego nadmiar może jednak drażnić. Dlatego też nie jest polecany jako kolor otoczenia w sypialni. Źle wypada również we wszelkiego rodzaju salonach kosmetycznych i SPA. 

Pomarańczowy 

Za tą barwą idzie optymizm. Kojarzony z ciepłem zachodzącego słońca, świetnie będzie się komponował z kobietami o typie urody lato lub jesień. Przywołuje dobre myśli, uspokaja, a co za tym idzie, ma wpływ na pracę serca i procesy trawienne w organizmie. Specjaliści radzą, aby kupując akcesoria do masażu bańką chińską, wybrać je właśnie w tym kolorze. Pomarańczowa barwa to ciepło i ogień. Jego nadmiar, tak jak w przypadku koloru czerwonego, może źle wpływać na koncentrację. 

Zielony 

To kolor który uspokaja. Kojarzy się z harmonią. Niweluje stres i napięcie, dodaje pewności siebie. ZIelony to kolor nieśmiałych, który ma sprawić, że wyjdą ze swojej wewnętrznej skorupy. Łagodzi również wszelkiego rodzaju bóle, dlatego tak często możemy spotkać ten kolor w przestrzeni szpitalnej i hospicyjnej. Nie bez powodu, jednym z najpopularniejszych kolorów w jakich sprzedaje się rollery jadeitowe jest właśnie zielony. W nadmiarze może jednak sprawić, że człowiek staje się mało wrażliwy na potrzeby innych i swoje. 

Niebieski

Kojarzy się z wolnością, spokojem, balansem i harmonią. Jego paleta odcieni pozwala na zagospodarowanie wnętrza w niezwykły, uspokajający sposób. Świetnie dogaduje się z białymi dodatkami. Potrafi uspokoić i cudownie wyciszyć. Ponoć również pomaga w leczeniu reumatyzmu i wszelkich chorób gardła. To kolor wolności i nieokiełznanej siły. 

Jak kolory wpływaja na nasze samopoczucie
fot. unsplash.com

Fioletowy

Jeżeli miałabym wskazać jedną barwę, pokazującą jak kolor wpływa na nasze samopoczucie, to fiolet będzie świetnym przykładem. Pomocny jest przy leczeniu chorób płuc, wątroby i nerek. Jego głębokie barwy pomagają się skoncentrować, zebrać myśli i podjąć decyzje z którymi zwlekało się od dawna. Mentalnie popycha do przodu, sugerując skupienie na potencjalnych korzyściach. 

Biały

Jeden z najpopularniejszych i chyba najbezpieczniejszych kolorów. Nie oznacza to, że jest nudny. Biel uważana jest powszechnie za czystą i chroniącą wszystkich. Przynosi spokój, koi stres i niesie ze sobą dużą dawkę dobrego samopoczucia. Nie rozprasza, zmuszając niejako na koncentracji na sobie samym. To dobry kolor, gdy poszukujesz w życiu ciszy, spokoju i przeciwwagi dla wielu otaczających bodźców każdego dnia. 

Teraz już wiesz, jak kolory wpływają na nasze samopoczucie. Pamiętaj o tym przy najbliższych zakupach, czy to wybierając zakupy internetowe czy stacjonarne. Słuchaj przy tym swojej intuicji. Być może właśnie potrzebny ci zastrzyk czerwonej energii? A może wręcz przeciwnie, niebieskiego spokoju i ukojenia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here