Masz rację. Nie musisz wiedzieć dokładnie jak coś działa, ważne, by robiło to, co ma robić. Jednak wokół popularnego kosmetyku jakim jest krem nawilżający, urosło wiele mitów. Czas więc dowiedzieć się, jak jest naprawdę

Ten kosmetyk jest podstawą pielęgnacji. Bez względu na to, czy ma odpowiadać na potrzeby skóry suchej, czy też dostosować do pielęgnacji cery tłustej. Jak działa krem nawilżający?Wokół niego narosło wiele nieprawdziwych przekonań. Czas się z nimi rozprawić!

Obalamy mity

Internet, podobnie jak kartka, przyjmie wszystko. Tylko od nas, odbiorców i czytelników zależy, co uznamy za prawdę, a co za zwyczajne bzdury. Oto kilka z nich:

Jak działa krem nawilzajacy
fot. unsplash.com

Krem nawilżający dodaje skórze wody

Na zdrowy rozsądek, gdyby w kremie była woda, która w magiczny sposób ma się dostać do głębokich partii naskórka, sam krem musiałby się z niej składać w minimum 70%. A przecież tak nie jest. Mit ten, jakoby krem dostarczał skórze wody, najpewniej powstał na skutek telewizyjnych reklam. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że wystarczy drogi krem i nawilżenie gotowe. Nie tędy jednak droga.

Cera tłusta nie wymaga kremu nawilżającego

Jak pielęgnować tłustą cerę? Jeszcze kilka lat temu uparcie twierdzono, że należy ją wysuszać, a nie nawilżać. Mylnie wnioskowano, że wydzielane przez skórę sebum wystarcza do zachowania balansu wodno- lipidowego. Dzisiaj już wiemy, że to nieprawda. Cera tłusta absolutnie wymaga nawilżenia.

Dobry krem nawilżający to tylko ten z naturalnym składem

Wielbicielki naturalnej pielęgnacji, gdy spytasz je, jak działa krem nawilżający, z rozbrajającą szczerością zapewne powiedzą że przez nawilżanie. Ale tylko w naturalnym wydaniu. Nie jest jednak powiedziane, że kremy z chemicznym składem działają źle. Po prostu oparte są na innych składnikach czynnych. I bez względu na to, czy krem jest wegański, z naturalnym albo chemicznym składem, będzie działał w podobny sposób. 

Jeżeli używasz serum, krem nawilżający nie będzie potrzebny

Dobre serum, właściwie dopasowane do potrzeb naszej skóry, jest na wagę złota. Ważne, by spełniało indywidualne potrzeby. Wiadomo, że to czego potrzebuje skóra mieszana jest inne od tego, na czym skupimy się w cerze normalnej czy tłustej. Jednak w każdym przypadku, samo serum nie wystarcza. Kosmetyk ten wnika do głębokich warstw naskórka, jednak aby tam się zatrzymał, musi mieć na siebie nałożony płaszczyk ochronny. I nim właśnie jest krem nawilżający. Dlatego też, wybierając serum, zawsze dokup krem do pary. 

Jak działa krem nawilżający?

Wiemy już, że nie wprowadza do skóry cząsteczek wody. O właściwe nawilżenie w tym kontekście musisz zadbać ty sama. Jak? Wypijaj około 8 szklanek wody dziennie, a szybko zauważysz różnicę. Skóra będzie miękka, zniknie chroniczne przesuszenie. Do tego zdrowo się odżywiaj i unikaj używek.

Krem nawilżający ma za zadanie wzmocnić barierę lipidową, która zapobiega szybkiemu wyparowaniu wody ze skóry. Zwiększa również zdolność warstwy rogowej naskórka do wiązania cząsteczek wody. W efekcie, skóra jest dobrze nawodniona a wilgoć nie ucieka ze jej struktur. Można by pomyśleć, że im grubszą warstwę kremu nałożysz, tym lepiej. Jednak nie tędy droga- ilość kremu powinna być wprost proporcjonalna to tego, ile skóra jest w stanie przyjąć. 

Jak działa krem nawilzajacy
fot. unsplash.com

Dobroczynne składniki kremu nawilżającego

Czytając etykiety kremów, zwracaj uwagę na składniki aktywne w nim zawarte. Inne będą w kremach nawilżających do skóry suchej, a inne do tłustej. Kiedy już wiesz, jak działa krem nawilżający, łatwo będzie ci znaleźć ten najlepszy. Bardzo popularnym czynnikiem aktywnym jest kwas hialuronowy. Odpowiada za wiązanie wody, a tym samym ogranicza jej utratę ze skóry. Kolejnym, mocznik i NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający. Często spotykanym jest również gliceryna, mająca za zadanie przyciąganie wody do naskórka. W kremach do cery suchej spotkasz również ceramidy, lipidy oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT)

Jak widzisz, krem nawilżający to podstawa pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Jest remedium na problemy cery suchej, odpowiedzią na to, czego potrzebuje cera mieszana, oraz podstawą pielęgnacji cery tłustej. Jest w czołówce kosmetyków, które używa każda z nas, bez względu na narodowość, kolor skóry i przekonania polityczne. To absolutny „must have” w każdej kosmetyczce. Nie tylko kobiecej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here