Kiedyś namawiano, by stosować kremy z filtrami UV tylko latem. Teraz, to absolutne „must have” bez względu na porę roku. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta

Filtry UV są szkodliwe dla naszej skóry, dlatego napis „chroń swoją skórę każdego dnia” powinien widnieć na każdym lustrze. Ze szkodliwych skutków nadmiernego wystawiania się na ekspozycję słoneczną, zdajemy sobie sprawę najcześciej po fakcie. Jeżeli jest to zaczerwieniona skóra, to problem nie jest duży. Jeżeli natomiast pojawiają się trwałe zmiany mające postać nowotworu, problem jest o wiele większy. 

Zgubne skutki promieni słonecznych

Nie jest do końca tak, że słońce ma na nas tylko i wyłącznie zły wpływ. Słońce dobrze wpływa na naszą samoocenę, stymuluje organizm do produkowania witaminy D3, sprawia, że po prostu czujemy się lepiej. Jednak idąc za starym przysłowiem, co za dużo, to zwyczajnie niezdrowo. I ta maksymą doskonale sprawdza się w przypadku kąpieli słonecznych i opalania. 

chron swoją skore kazdego dnia
fot. unsplash.com

Mimo, że brązowa opalenizna wygląda świetnie i naprawdę kusi, to z drugiej strony słyszymy o przebarwieniach skóry, czerniaku i nadmiernym starzeniem się cery. To ostatnie jest szczególnie widoczne wśród wielbicielek opalania, zarówno w naturalnych warunkach jak i w solarium. Skóra wystawiona na nadmierne promieniowanie UV zwyczajnie szybciej traci wodę, a co za tym idzie jędrność i elastyczność. A od tego już krok do zmarszczek. 

Czyli nie opalać się wcale?

Chroń swoją skórę każdego dnia, ale nie popadaj w przesadę. Absolutnie nie zalecam noszenia latem rękawiczek, kapelusza i na dodatek parasolki chroniącej przed słońcem. Przed opalaniem jednak, odpowiednio przygotuj do tego swoją skórę. Pierwsza i najważniejsza rzecz to stosuj odpowiednie kosmetyki do opalania z filtrem UV. Druga, nawadniaj się. Nie pozwól na to, by twoja skóra i organizm się odwodniły. Po trzecie, nie zażywaj kąpieli słonecznych w godzinach szczytu, czyli od 11:00 do 15:00. Wtedy ryzyko poparzeń słonecznych jest największe. Pamiętaj również o odpowiednim nakryciu głowy, które zminimalizuje ryzyko udaru słonecznego. 

Kobiety, które mają typ cery odpowiadający karnacji jasnej, powinny wybierać kremy z wyższym faktorem. Nie oznacza to jednak, że kobiety z ciemną karnacją mają zrezygnować z ochrony. Niezależnie jednak od typu skóry, nie można zapominać o tym jak działa krem nawilżający. I mieć go zawsze pod ręką, by w razie potrzeby dodatkowo ochronić swoją skórę. Ten kosmetyk będzie odpowiadał zarówno na problemy tłustej skóry, jak i spełniał wymogi pielęgnacji suchej cery i mieszanej. 

Kosmetyki z podwójną mocą

Na rynku kosmetycznym coraz częściej możesz spotkać kosmetyki, które nie dość, że działają w swoim podstawowym i docelowym zakresie, to jeszcze chronią przed słońcem. Będą to zarówno kremy nawilżające do wszystkich rodzai skóry, jak i kosmetyki kolorowe, takie jak podkłady czy lekkie kremy BB. Jest to o tyle istotne, że o poranku nie mamy czasu na przesadne dbanie o siebie. Kosmetyki o skoncentrowanym działaniu są więc na wagę złota. Wybierając podkład, weź więc pod uwagę również jego zdolność do ochrony cery. 

Jednym z największych mitów, jakie krążą wokół preparatów chroniących przed słońcem jest sumowanie ich faktorów. Na czym polega? Niektórzy uważają, że jeżeli posmarujesz się kremem z faktorem 15 a potem jeszcze podkładem z faktorem 30, to ogólna ochrona będzie wynosiła 45, czyli całkiem sporo. Nic jednak bardziej mylnego, ochrona nie sumuje się. 

chron swoją skore kazdego dnia
fot. unsplash.com

Poparzona skóra

Jeżeli przesadziłaś ze słońcem i twoja skóra jest poparzona, sięgnij po głęboko nawilżające preparaty pielęgnacyjne. Dobrze, gdy zawierają chłodzący aloes, miętę i mentol. Będą niczym łagodny kompres na zaczerwienioną skórę. Jednak, gdy skóra boli i występują na niej ropiejące rany, niezbędna będzie interwencja lekarza. Nie zwlekaj z nią, bo w tym momencie każda minuta może być cenna. 

Na lekko poparzoną skórę dobre są również domowe sposoby, takie jak okład z jogurtu lub maślanki. Świetnie sprawdzi się również ciągłe nawilżanie. Na czas rekonwalescencji zrezygnuj z nadmiernej ekspozycji słonecznej. Unikaj również peelingów i silnie działających kosmetyków oczyszczających i pielęgnujących. 

Chroń swoją skórę każdego dnia, bo masz ją tylko jedną. Promienie słoneczne, tak jak wszystko inne, w rozsądnych ilościach działa zbawiennie. Jednak gdy przesadzi się z ich ilością, mogą powodować nieodwracalne szkody.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here