Lato zbliża się wielkimi krokami. A wraz z nim chęć odpoczynku na świeżym powietrzu. Zewsząd słyszy się o tym, że słońce szkodzi i trzeba się chronić. Jak jednak to robić dobrze i czego unikać?

Fakty i mity o ochronie przeciwsłonecznej urosły już do rangi miejscowych legend. Jedne z nich są absurdalne, inne zadziwiają swoją mądrością. Jednak te rzeczy, o ochronie przeciwsłonecznej musisz po prostu wiedzieć. 

To o opalaniu musisz wiedzieć

Po pierwsze, pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem UV. Jednak posmaruj się nie tuż przed samą kąpielą słoneczną, a minimum 20 minut wcześniej. Krem ochronny potrzebuje trochę czasu, by się wchłonąć i zacząć dobrze działać. Nie oznacza to jednak, że podczas opalania nie musisz powtarzać tej czynności. Rób to po każdym wyjściu z basenu czy morza nad którym wypoczywasz. Nawet, jeżeli krem jest wodoodporny. 

Fakty i mity o ochronie przeciwslonecznej
fot. unsplash.com

Po drugie, na słońcu unikaj noszenia mokrych ubrań. Naukowcy obliczyli, że przepuszczają one 3 razy więcej promieni słonecznych niż gdyby były suche. Zapewne przekonałaś się już na własnej skórze, jak ważna jest jakość ubrań w których chodzisz. Zdecydowanie wybieraj te wykonane z czystej bawełny i lnu. Są przewiewne i dobrze się je nosi nawet w upalne dni. Niezbyt dobrym wyborem będzie odzież w ciemnych kolorach, ona przyciąga najwięcej słońca i daje wrażenie nieprzyjemnego gorąca. 

Po trzecie, nadmierne opalanie niszczy cerę. Dlatego warto chronić swoją skórę każdego dnia. I robić to bez względu na wiek jaki mamy. Kwestia rodzaje cery a wiek jest czymś nie do przeskoczenia. To czysta biologia. Jednak możemy się uchronić przed negatywnymi konsekwencjami jakie za nimi idą. 

Po czwarte, od opalania można się uzależnić. Fachowo nazywa się to „tanoreksja”, sklasyfikowana jako zaburzenie osobowości. Przejawia się nie tylko obsesją na punkcie koloru odcienia swojej skóry, ale też i zaburzeniem w postrzeganiu samej siebie. 

Mity o opalaniu

Jest ich sporo. Wynikają z niewiedzy, lub też wysnucia teorii na podstawie błędnych założeń. Oto najbardziej popularne z nich:

Faktory w kremach sumują się

Niektórzy są przekonani, że jeżeli posmarujesz się kremem z faktorem 20, a potem nałożysz jeszcze podkład, który ma SPF 15, to w sumie masz ochronę 35. Nic bardziej mylnego. Kremy z działaniem przeciwsłonecznym nie znają się na matematyce. Absolutnie nie wierz w sumowanie się ochrony przeciwsłonecznej.

Unikaj słońca- będziesz zdrowy

Kolejny mit, który wynika zapewne z logicznego przeświadczenia – skoro coś szkodzi, najlepiej tego unikać. Jednak nie tędy droga. W rozsądnych dawkach, promieniowanie słoneczne jest niezbędne do utrzymania organizmu w dobrej kondycji i zdrowiu. Niedobór witaminy D3 jest naszą bolączką nie od dziś. Także słońce jest OK, ale…nie w nadmiarze.

Skoro chronię skórę to nie muszę już głowy

Kolejny mit, o którym przekonał się ten z nas, kto zapomniał o nakryciu głowy w słoneczny dzień. Udar słoneczny to bóle i zawroty głowy, osłabienie, zaburzenia widzenia, chwiejny chód, problemy z oddychaniem a nawet utrata przytomności. Pamiętaj zatem o czapce albo kapeluszu podczas kąpieli słonecznych i spacerów w słoneczny dzień.

Zdrowa skóra, to opalona skóra

Mit, który wynika z obserwacji. Na zdrowy rozsądek, jeżeli ktoś jest blady to zapewne jest i chory. Nie sprawdza się to jednak w przypadku opalania. Nadmierne wystawianie się na promienie słoneczne prowadzi do wielu poważnych schorzeń. Dlatego też stosuj je z umiarem. 

Fakty i mity o ochronie przeciwslonecznej
fot. unsplash.com

Jadę na wakacje, to się przed nimi opalę 

Wcześniejsze opalanie wcale nie chroni przed poparzeniami słonecznymi. Owszem, dla skóry może to być mniejszy szok, jednak ryzyko związane ze słońcem wcale nie jest mniejsze. Szykując się do wakacji, przede wszystkim zadbaj o właściwą ochronę. 

W pochmurny dzień się nie poparzę

To, że słońce jest za chmurami, nie oznacza, że nie świeci. Być może nieco łagodniej i z pewnością jest mniej odczuwalne. Naukowcy jednak dowodzą, że przy lekkim zachmurzeniu, promienie słoneczne przenikają nawet w 80%. Także ryzyko poparzenia wciąż jest realne. 

Fakty i mity o ochronie przeciwsłonecznej to coś, co zdecydowanie powinna wiedzieć każda z nas. Być może pewne rzeczy były dla ciebie nowością. A coś już dawno sklasyfikowałaś w kategorii szkodliwego mitu. Jedno jest pewne, dobroci płynących z kąpieli słonecznych warto używać z głową! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here