Wiele osób zastanawia się co to jest drenaż limfatyczny. Jest to metoda oddziaływania na układ chłonny, która ma zarówno działanie kosmetyczne, jak i lecznicze. Zmniejszenie widoczności obrzęków na ciele oraz usprawnienie krążenia to główne cele drenażu limfatycznego. W tym artykule wyjaśnimy jak wygląda drenaż limfatyczny, a także jak często można go wykonywać.
Za powstawanie obrzęków w różnych partiach ciała odpowiedzialnych jest wiele czynników. Przede wszystkim można tu wymienić pracę w pozycji stojącej, długie siedzenie przed ekranem komputera, a także intensywny trening fizyczny. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że obrzęki tworzą się przeważnie w okolicach nóg. Możemy się czuć wtedy rozdrażnieni, ociężali, a także zmęczeni. Głównym problemem jest oczywiście zaburzenie pracy układu żylno-limfatycznego.
Zabieg drenażu limfratycznego
Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych specjalistów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Decydując się na zabieg medycyny estetycznej warto odwiedzić wrosinski.pl. Na samym początku trzeba określić, czym tak naprawdę jest limfa. Limfa powstaje jako przesącz osocza i jest żółto zabarwionym płynem. Jest również określana jako chłonka. Za sprawą systemu naczyń limfatycznych jest ona transportowana po całym ciele. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że naczynia limfatyczne tworzą układ chłonny. Z reguły nie zastanawiamy się nad istnieniem układu limfatycznego, jeżeli wszystko pracuje prawidłowo. Czasami jednak może dojść do infekcji i wtedy powiększeniu ulegają węzły chłonne. Należy pamiętać, że węzły chłonne to składowe układu chłonnego. Walka z drobnoustrojami jest oczywiście głównym zadaniem układu limfatycznego. Oprócz tego bierze on udział we wszystkich procesach odpornościowych, co jest niezwykle ważne podczas infekcji bakteryjnych oraz wirusowych.
Zalety drenażu limfratycznego
Drenaż limfatyczny ma usprawnić krążenie limfy w organizmie, dzięki czemu uszkodzony układ limfatyczny może się zregenerować. Jednocześnie zostają zredukowane obrzęki, a motoryka układu chłonnego ulega znacznej poprawie. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że objętość czasowa limfy zwiększa się na skutek przeprowadzonego drenażu. Objętość czasowa limfy to czas potrzebny do napełnienia i opróżnienia się naczyń limfatycznych. Prawidłowo przeprowadzony zabieg pomaga zwiększyć transport limfocytów, które są produkowane w węzłach chłonnych.
Masaż jest wykonywany ręcznie przez doświadczonego masażystę lub fizjoterapeutę. Specjalista wykorzystuje specjalne chwyty oraz techniki terapeutyczne. Należy mieć na uwadze, że wszystko musi być wykonywane z odpowiednią częstotliwością oraz siłą. Siła musi być dostosowana nie tylko do stanu zdrowia pacjenta, ale również do danej partii ciała. Zawsze, gdy odczuwasz taką potrzebę to warto wykonać zabieg drenażu limfatycznego. Na uwagę zasługuje fakt, że masaż może być wykonywany nawet codziennie, jeżeli zależy nam na szybkim efekcie. Specjaliści zalecają jednak wykonywanie drenażu limfatycznego przynajmniej 3-4 razy w tygodniu.