Sytuacja w której nie można swobodnie się roześmiać, skakać z dzieckiem na trampolinie czy kichnąć, wydaje się być bardzo przygnębiająca. Znają ją osoby, których dopadło nietrzymanie moczu. Jest to totalnie krępujące i nieprzyjemne zjawisko, któremu warto przeciwdziałać.

Skąd bierze się nietrzymanie moczu?

Warto wiedzieć, że przyczyny nietrzymania moczu mogą być przeróżne. Wyróżnia się chociażby wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące oraz mieszane. Z wysiłkowym nietrzymaniem moczu ma się do czynienia kiedy właśnie ktoś podskoczy, kichnie czy zacznie się śmiać. Wówczas mięśnie nie wytrzymują. Wysiłkowe nietrzymanie moczu najczęściej pojawia się u kobiet – zwłaszcza tych w okresie menopauzy, choć dotyka nierzadko młode kobiety – głównie te po porodzie. Mężczyzn ten problem spotyka znacznie rzadziej.

Naglące nietrzymanie moczu jest wtedy, kiedy odczuwa się nagłą potrzebę opróżnienia pęcherza. Nie ma to związku z jego przepełnieniem – nie raz mogą to być dosłownie pojedyncze krople, które jednak nie chcą trzymać się w drogach moczowych i wyciekają. Tego typu nietrzymanie moczu najczęściej pojawia się w przypadku infekcji dróg moczowych, na przykład zapalenia pęcherza – czy, u mężczyzn, przerostu gruczołu prostaty. Niektórzy cierpią na obie opisane formy schorzeń, co określa się jako mieszane nietrzymanie moczu leczenie tej krępujące przypadłości jest koniecznie, niezależnie od tego, jakie ma ona przyczyny. Niektórzy skarżą się na niekontrolowane wyciekanie kropelek moczu tuż po wizycie w toalecie. Oznacza to, że w cewce zalega nadal mocz, którego nie oddało się podczas mikcji.

Nietrzymanie moczu leczenie i jego koszty

Aby uporać się z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu czy też tego naglącego, należy przede wszystkim spróbować znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy. Jeśli niekontrolowane oddawanie moczu wynika z infekcji, wystarczy ją wyleczyć. Jeśli wynika z osłabionych mięśni dna miednicy i zwieraczy, można rozpocząć serię ćwiczeń, która wzmacnia tak zwane mięśnie Kegla. Ostatecznym i najbardziej kosztownym rozwiązaniem jest laserowe rozwiązanie problemu wysiłkowego nietrzymania moczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here