Wybierając tanie płytki, warto pamiętać, że będą wciąż pełnić istotne funkcje ochronne względem całej podłogi. Powinny być tym samym trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na oddziaływanie wilgoci. Ponadto płytki na podłodze powinny ułatwiać sprzątanie nieczystości oraz nadawać się do wielokrotnego i regularnego czyszczenia. Na szczęście, wiele spośród oferowanych płytek podłogowych to produkty stosunkowo tanie i wytrzymałe zarazem, co ułatwia odnalezienie zestawu spełniającego Twoje oczekiwania. Poniżej przybliżamy ten temat oraz podpowiadamy jak znaleźć tani zestaw dobrej jakości, który pomoże Ci urządzić bezpieczną i trwałą podłogę.
Gdzie szukać tanich płytek podłogowych?
Istnieje wiele sposobów, by kupić tanie płytki podłogowe. Choć standardowe ceny oferowane w sklepach (na przykład marketach budowlanych) mogą wydawać się dość wysokie, to jednak często oferują zniżki dla zestawów nie cieszących się zbytnim wzięciem. Dotyczy to między innymi kompletów płytek o nieco naruszonych krawędziach (choć niekoniecznie złamanych) oraz zestawów wybrakowanych.
Ponadto warto zwrócić uwagę, że niektóre sklepy oferują możliwość nabycia zestawów mieszanych, złożonych z wielu różnego typu płytek, często o zupełnie innym wykończeniu i estetyce. Wbrew pozorom wybór takiego zestawu może okazać się strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza w przypadku aranżacji awangardowych i rustykalnych. Zniżki są też udzielany na zestawy płytek pochodzących ze zwrotów, które niekoniecznie muszą być w jakikolwiek sposób uszkodzone, jednak po prostu nie odpowiadają obecnie dominującym trendom aranżacyjnym.
Warto też zwrócić uwagę na możliwość nabycia płytek od innej osoby, które chce po prostu pozbyć się nieużywanych przez siebie kafelków. Często płytki takie oferowane są w wyjątkowo niskich cenach lub nawet za darmo. Możesz poszukiwać ich w internecie oraz wśród lokalnych społeczności samopomocowych.
Jakie zestawy płytek są najtańsze?
Najmniejszą kwotę będziesz musiał zapłacić za zestawy płytek gresowych oraz ceramicznych. Oczywiście znajdą się wśród nich zarówno zestawy droższe i tańsze, jednak te bliższe dolnej granicy cenowej niekoniecznie są słabej jakości. Gres i ceramika to materiały wytrzymałe, wypalane w wysokich temperaturach, co gwarantuje odpowiedni poziom porowatości płytek oraz ich odporność na uszkodzenia mechaniczne, które mogą im na co dzień zagrażać.
Istotny jest także kolor i kształt płytek. Najtańsze są zestawy płytek o neutralnych powierzchniach, których kolorystyka jest często po prostu uniwersalna. Mogą być to płytki utrzymane w tonacji beżowej, białej, kremowej lub słomkowej. Pod kątem kształtu, najlepszym wyborem okazują się płytki kwadratowe, zdecydowanie tańsze niż ich bardziej wyszukane, wieloboczne odpowiedniki. Tanie są także płytki prostokątne.
Nie zapomnij również o kosztach instalacji płytek. Będziesz musiał zastosować zarówno materiały potrzebne do ich osadzenia na powierzchni podłogi, jak i fugę do wypełnienia odstępów pomiędzy poszczególnymi kafelkami. Najtańsze płytki są zazwyczaj dość proste w układaniu, z uwagi na ich niski ciężar oraz proste kształty. Tym samym nie wymagają stosowania dużej ilości drogich materiałów montażowych.