Czy badanie żył jest bolesne? Nie trzeba się obawiać badania żył. Odpowiednio szybko przeprowadzone może przyczynić się do zdiagnozowania schorzeń prowadzących do zagrożenia życia. Nie warto wiec unikać wizyty u lekarza. W tym artykule podpowiadamy, co trzeba wiedzieć o badaniu żył. Dowiesz się, jak należy się na takie badanie przygotować.

Co wykrywa badanie żył?

Badanie żył to inaczej USG Dopplera. Jest to badanie, którego głównym celem jest ocena drożności żył i tętnic. USG Dopplera przyczynia się do wykrycia tętniaków i innych zagrożeń życia. Badanie jest zupełnie bezbolesne. Czas jego trwania to zazwyczaj kilka minut. Szybko wykonana diagnoza pozwala na wdrożenie leczenia przyczyniającego się do poprawy stanu zdrowia pacjenta. Badanie jest bezpłatne dzięki refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Najbliższy wolny termin można sprawdzić w wyszukiwarce podmiotów leczniczych, która prowadzona jest przez NFZ. Co zrobić, jeśli terminy są odległe? W takim przypadku pozostaje prywatna służba zdrowia. Koszt wykonania Badania żył nie powinien być większy niż 300 złotych. Korzyść z przeprowadzonego badania może być jednak znacznie bardziej cenna.

Kiedy można otrzymać skierowanie na badanie żył?

Decyzję o skierowaniu na badanie przepływu żył podejmuje lekarz. Najczęściej występujące objawy, które kwalifikują się do zbadania za pomocą USG metodą Dopplera to obrzęki nóg i zawroty głowy. Skierowanie na badanie można otrzymać także w przypadku podejrzenia zakrzepicy. Lista objawów może być jednak bardzo szeroka. Często może być tak, że problemy z drożnością żył i tętnic mogą być lekceważone. W takim przypadku objawy mogą nasilać się z biegiem czasu. Dobrze więc na bieżąco monitorować stan swojego zdrowia.

Jak odbywa się badanie?

Przed badaniem żył należy powstrzymać się od przyjmowania pożywienia przez kilka godzin. Samo badanie przepływu żył nie jest dolegliwe dla pacjenta. Odbywa się za pomocą typowego aparatu USG. W trakcie badania lekarz uciska wybrane żyły jednocześnie obserwując efekty na swoim monitorze. Pacjent w trakcie badania zazwyczaj przebywa w pozycji stojącej. Wyniki badania otrzymać można w krótkim czasie.

Podsumowanie

Badanie USG metodą Dopplera jest bardzo pomocne w diagnozie stanu zdrowia. Niedrożność żył i tętnic może spowodować zawał serca. Zlekceważenie objawów niedrożności żył może prowadzić do zgonu pacjenta. Nie warto więc odkładać na później wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here